tags on every page of your site.
-->
Láz- és fájdalomcsillapítási tippek gyermekeknél
A láz gyermekkorban gyakran előfordul, ez nem maga a betegség, csak a betegség kísérő, figyelmeztető tünete, ami a szervezet védekező rendszerének helyes működését is bizonyítja. A láz- és fájdalomcsillapítás elvei sokat változtak az elmúlt években, de ami nem változott, az a felnőttek szüntelen aggodalma. Senki sem szereti betegen látni gyermekét, és ilyenkor normális esetben minden szülő és gondozó azon van, hogy a legkisebbek hamar meggyógyuljanak, megszabaduljanak a betegség minden járulékos tünetétől. Az alábbi cikkben éppen ezért láz- és fájdalomcsillapítási tippeket olvashatunk, hogy a csemeték is gyorsan jobban legyenek, és a felnőttek is hamar félretehessék aggodalmaikat.
Mikor csillapítsuk?
A legnagyobb változás lázcsillapítás terén az, hogy a megemelkedett testhőmérséklet, láz csökkentését már nem kell annyira elkapkodnunk. Mivel ez a tünet a betegségek egyik természetes kísérőjelensége és az immunrendszer védekezésének fontos része, ezért teret kell hagynunk neki – gyermekeink esetén is. Ez persze csak addig van így, amíg a beteg állapota jó. Ha pedig szeretnénk segíteni a gyermek komfortérzetének javulását, a lázcsillapító gyógyszerek alkalmazása hasznos megoldás lehet.
Vannak bizonyos szabályon kívüli esetek, amikor nem szabad várnunk a lázcsillapítással, például valamilyen egyéb betegség jelenlétekor, mint a szív- és érrendszeri problémák. Kórházi kivizsgálás is szükséges lehet, ha 3 hónaposnál fiatalabb csecsemő 38°C-os vagy ennél magasabb lázzal, ill. 3-6 hónapos csecsemő 39°C-os vagy ennél magasabb lázzal küzd. Ha bizonytalan mindig forduljon orvoshoz.
Lázmérés és annak fokozatai:
A higanyos lázmérők betiltása óta a hónaljban, végbélben is megbízhatóan működő digitális verziók használatosak. Csecsemőknél leginkább a végbélben történő alkalmazás javasolt, ilyenkor 0,5 fokot le kell vonnunk a kapott eredményből a valós testhőmérséklet megállapításához. Az érintés nélküli lázmérők nagyban megkönnyíthetik a hőmérést pl. éjszaka, hiszen ilyenkor nincs szükség arra, hogy felkeltsük a kis beteget, mert testi kontaktus nélkül is pontosan és gyorsan mérhető meg a test hőmérséklete.
Ezt figyelembe véve, az alábbi besorolás a mérvadó (hónaljban mért értékekkel):
36-37 °C normális testhőmérséklet
37-38 °C hőemelkedés
38+ °C láz
Hogyan csillapítsuk a lázat?
Ahogy a fentiekben is megjegyeztük, a lázcsillapítást nem szabad elkapkodni. Ha azonban szeretnénk gyermekünk közérzetén javítani, a láz- és fájdalomcsillapító gyógyszerek segíthetnek. Az Algoflex Baby és Algoflex Junior szuszpenzió hatóanyaga az ibuprofén, mely az úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek közé tartozik: fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatással rendelkezik. Az Algoflex Baby 3 hónapos kortól, az Algoflex Junior 6 éves kortól gyermekek fájdalom- és lázcsillapítására alkalmas, annak a lehető legkényelmesebb formájában, szuszpenzióként, a hozzá tartozó adagoló alkalmazásának segítségével.
A fizikális lázcsillapítás szerepe az utóbbi években háttérbe szorult, de ha mégis szükségesnek ítéljük pl. a hűtőfürdő alkalmazását a gyógyszeres lázcsillapítás mellett, akkor körültekintő gondoskodással természetesen nem kell elvetnünk ezt a lehetőséget sem. Ha betartjuk az alábbiakat, máris kíméletesen járunk el. Fontos, hogy kerüljük el a didergést, mert ez akadályozza a hő leadást! Ennek elérésére:
Néhány fontos egyéb szabály
A láz verejtékezéssel jár, tehát ügyelnünk kell a fokozott folyadékvesztésre, a kiszáradás elkerülésére, a rendszeres folyadékpótlásra. Fokozottan ügyeljünk a kiszáradás jeleire: kicserepesedő, száraz száj, lepedékes nyelv, könnyek hiánya, karikás szemek, besüppedt kutacs, kevesebb és sötétebb vizelet. Szoptatott csecsemőknél anyatej, egyébként víz, tea lehet a legjobb megoldás.
Nem szabad alul- vagy túlöltöztetnünk a gyermekünket akkor sem, ha lázas.
Indokolt esetben forduljunk orvoshoz, és soha ne adjunk vényköteles készítményt (pl. antibiotikumot) gyermekünk kezelésére anélkül, hogy azt szakember javasolja, és írja fel.
Ha lázgörcse van gyermekünknek, próbáljunk higgadtak maradni. Hívjunk azonnal mentőt, ha a görcs 5 percnél tovább tart, ha a gyermeknél nehézlégzés alakul ki, fejsérülést szenved görcs közben, vagy légzése a görcs múltával nem rendeződik, ajkai kékek maradnak.
További azonnali segítségkérés szükséges ha:
6 hónaposnál fiatalabb csecsemők esetén láz viszonylag ritkán jelentkezik, de ha igen, azt nagyon komolyan kell venni. 3 hónaposnál fiatalabb csecsemő 38oC vagy annál magasabb lázzal, ill. 3-6 hónapos csecsemő 39oC vagy annál magasabb lázzal azonnali kórházi kivizsgálást indokol. Lázgörcs 6 hónapos és 6 éves kor között a gyermekek 3%-ánál megjelenik. Ha a probléma 20 percnél tovább tart, 24 órán belül két roham jelentkezik, és utána tartós vagy átmeneti neurológiai góctünetek észlelhetők, indokolt a kórházi kivizsgálás!
Borzasztó látni, hogy gyermekünk szenved, és nem biztos, hogy tudunk neki segíteni, hogy gyorsan jobban legyen. A legjobb, amit tehetünk szülőként vagy hozzátartozóként, hogy tájékozódunk a gyermekkori láz körülményeiről, hogy kétségbeesés helyett gyógyító és ápoló kézként lehessünk jelen, amikor szükség van ránk. Kövessük a fenti tanácsokat, segítsünk gyermekünknek, hogy könnyedén vészelhesse át a lázas időszakot!
SAHU.IBU.19.11.0452b (2019.11.25)