A CLUSTER FEJFÁJÁS
Cluster fejfájás – Okok, tünetek és fájdalom
csillapítás
A cluster fejfájás nem túl gyakori, de olyan, szinte kibírhatatlan fájdalommal járhat, ami könnyeket csal a szembedbe. Diagnózisa nehézkes, a kiváltó okait pedig még most sem ismeri igazán az orvostudomány.
Mi a cluster fejfájás?
Az úgynevezett cluster fejfájás az egyik legsúlyosabb fájdalommal járó állapot. A Bing-Horton szindrómaként is ismert fejfájás körülbelül ezerből egy embert érint, és a férfiaknál gyakrabban fordul elő, mint a nőknél.
A betegség tipikus tünetei a rendszeresen visszatérő fejfájásrohamok, ezeket szokták clusternek nevezni. Az érintettek naponta akár 8 rohamot is átélhetnek, ezek pedig néhány héttől több hónapig is jelentkezhetnek, a leggyakrabban a tavaszi és őszi hónapok során.
Mik a cluster fejfájás tünetei?
A cluster fejfájás jellemzően hirtelen jelentkezik, általában lefekvés után pár órával. Egy-egy roham 15 perctől 3 óráig tarthat. Az elsődleges fájdalom éles, égető vagy szúró érzést okoz, a fej egyik oldalán, a szemgolyó mögött vagy körülötte. Emellett azonban érintheti a homlokot, a nyakat és az állkapcsot is. Az érintetteknél jelentkezhet fényérzékenység, szempirosság, orrfolyás, az arc verejtékezése és hányinger is.
További tünet lehet a szemhéj lógása az érintett oldalon, a pupillák összehúzódása vagy - az esetek 78 százalékában - a szemgolyó besüllyedése az arcba. A migrénekkel ellentétben a cluster fejfájást átélő páciensek általában fizikailag nyugtalanná válnak és jellemzően megnő a mozgás iránti igényük a rohamok során.
Epizodikus cluster fejfájás
Krónikus cluster fejfájás
A krónikus cluster fejfájás nyugalmi periódusai között kevesebb mint 4 hét telik el. A tünetegyüttes több mint egy éven át is jelentkezhet.
A cluster fejfájás kiváltó okai
A cluster fejfájás leggyakoribb kiváltó okai
Az évszakok fontos szerepe.
A betegség leggyakoribb kiváltó oka az év bizonyos időszaka: sok páciens arról számolt be, hogy tavasszal és ősszel gyakrabban jelentkeznek a rohamok. Meglepő módon akadnak olyan tényezők, amelyek már a korai időszakban beindíthatják a rohamokat. Ilyen lehet például a nitroglicerin (amelyet értágításra használnak gyógyszerekben), az alkohol és a nikotin. A szervezetünk érzékenyebb ezekre a szerekre az úgynevezett cluster időszakokban, ezért érdemes ezeket elkerülni. Emellett az erős vagy villogó fények, a tengerszint feletti magasság növekedése, a megerőltető tevékenységek, a kánikula, a forró fürdő vagy az alvási szokásaink megváltozása is hozzájárulhat a rohamok kialakulásához.
Az étrend is számít.
Bizonyos élelmiszerek és táplálékkiegészítők is elősegíthetik a cluster fejfájás kialakulását. Ide tartoznak a diófélék, a kávé, a savanyított vagy marinált ételek, a vízi élőlények és a glutamát. Utóbbi gyakori összetevője a sajtoknak, a szójaszósznak, az élesztőkivonatnak vagy a paradicsomszósznak, de sok kényelmi ételben is megtalálható. Szintén stimulálhatják a rohamokat a tiramint, a nitrátokat és a hisztamint tartalmazó élelmiszerek. A tiramin egy aminosav, ami többek között megtalálható a heringben, a marhamájban, a gombákban, az érlelt sajtokban vagy a savanyú káposztában. A nitrátok a leveles zöldségekben - például mángold, saláta, cékla - érlelt húsokban és szeletelt sajtokban találhatóak meg nagyobb koncentrációban. A magas hisztamintartalú ételek közé tartozik a makréla, a gouda sajt, a füstölt sonka, a vörösbor és a sör.
A stressz is fontos tényező.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A cluster fejfájás kezelése gyógyszeresen
Bár a fentiek elég ijesztően hangzanak, a jó hír, hogy a cluster fejfájások általában jól reagálnak a kezelésekre. Kifejezetten hatékony, ha a roham kezdetén 100 %-os tiszta oxigént lélegzünk be egy úgynevezett magas koncentrációjú oxigénmaszk segítségével. A kezelés 15-20 percig tart és a páciensek 78 %-ánál hatékony. Az orvos ilyenkor a véredényeket összehúzó készítményeket is javasolhat, ezzel enyhítve a fájdalmakat. A korábbi tapasztalatok szerint az úgynevezett kortikoid hormonok is hatásosak a kezelésre. Ezeket azonban csak rövid ideig szabad alkalmazni, ezért kérdezd meg az orvosodtól, hogy számodra mi a leghatékonyabb kezelési módszer.
Hogyan előzhető meg a cluster fejfájás?
A cluster fejfájásoknál sokkal jobb lehetőségek rejlenek a megelőzésben, mint a kezelésben. A cél tehát a rohamok megelőzése. Ehhez vényre kapható gyógyszerekre is szükség lehet, de nem minden páciensnél hatásosak. Ennek ellenére a legtöbb hasonló készítmény képes mérsékelni a rohamok gyakoriságát. Olyan gyógyszerekről van szó, mint:
- a vérnyomáscsökkentő készítmények, amelyek ellazítják a véredényeket
- a szteroidtartalmú gyógyszerek, amelyek csökkentik az idegi gyulladások mértékét
- az olyan készítmények, amelyek megakadályozzák a véredények kitágulását
- az antidepresszánsok
- a görcsoldók
- az izomlazítók
Fontos, hogy mindig a neurológusod határozza meg, hogy számodra melyik kezelés a leghatékonyabb. Például, az epizodikus cluster fejfájásokat máshogyan kezelik - általában kalcium-antagonista szerekkel - mint a krónikus cluster fejfájást. Az eredmények ígéretesek: a páciensek kétharmadánál a fájdalom a kezelést követően 75 %-kal csökkent. Ha lítiumot írnak fel, rendszeresen ellenőriztesd a véred szérumszintjét.
Ezek a kezelések általában nem túl gyorsak, gyakran 1-2 hétre is szükség lehet, mire a kezelés hatni kezd.
Összegzés
MAT-HU-2300974 (2023.08.18.)
Algoflex termékcsalád tagjai
-
Találatok száma: 5
-
Találatok száma: 3
-
Találatok száma: 1
-
Találatok száma: 1
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/5003-cluster-headaches
- https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-642-25521-2_8
- https://www.dmkg.de/patienten/antworten-auf-die-wichtigsten-fragen-rund-um-den-kopfschmerz-onlinebroschuere/online_broschuere_clusterkopfschmer
- https://schmerzklinik.de/service-fuer-patienten/cluster-kopfschmerzen/
- https://www.patienten-information.de/kurzinformationen/cluster-kopfschmerz
- https://www.awmf.org/uploads/tx_szleitlinien/030-036l_S1_Clusterkopfschmerz_trigeminoautonome_Kopfschmerzen_2015-06-abgelaufen.pdf
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1034/j.1600-0420.2001.079004374.x
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/symptoms-causes/syc-20352080
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/horner-syndrome/symptoms-causes/syc-20373547
- https://www.aerzteblatt.de/archiv/13987/Therapie-des-Clusterkopfschmerzes
- https://www.healthline.com/health/cluster-headache
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544241/
- https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=85&ContentID=P09112
- https://schmerzklinik.de/service-fuer-patienten/clusterkopfschmerz-wissen/ausloesefaktoren/
- https://www.schmerzklinik.de/wp-content/uploads/2009/02/kopfschmerzen_und_migrane_-_schwerpunkt_frauenschwangerschaftkinder_-_schmerzklinik_kiel.pdf
- https://www.neurologen-und-psychiater-im-netz.org/neurologie/ratgeber-archiv/meldungen/article/meiden-von-triggern-kann-cluster-kopfschmerzen-vorbeugen/
- https://www.neurologen-und-psychiater-im-netz.org/neurologie/erkrankungen/cluster-kopfschmerzen/diagnostik/
- https://www.dmkg.de/patienten/antworten-auf-die-wichtigsten-fragen-rund-um-den-kopfschmerz-onlinebroschuere/online_broschuere_clusterkopfschmerz
- https://www.gesundheitsinformation.de/was-hilft-bei-einer-cluster-kopfschmerzattacke.3186.de.html?part=behandlung-tp
- https://clusterkopf.de/content/clusterkopfschmerzen/therapiemoeglichkeiten/
- https://www.clusterkopf.de/content/hilfe/was-kann-ich-tun_/
- https://www.uksh.de/neurochirurgie-luebeck/Forschung/Neuromodulation.html