tags on every page of your site.
-->
Miért kínoz a macskajaj, és mit tehetsz ellene
Nagy buli volt tegnap, átmulatott éjszaka, majd egy kis alvás, és hipp-hopp: a reggel máris kegyetlenül rád köszönt. Tompa fájdalommal ébredsz, de a kínok erősödnek, és te megfogadod: „Soha többé nem iszom egy kortyot sem!”. A fejfájás már-már elviselhetetlen, lüktet, nyom és teljesen eltompít… de mégis miért kell ennek így lennie?
Az alkohol tested működésének nagyon sok területét érinti. Káros hatással van például az agyra, májra, vesére, szívre, erekre, a bél- és gyomorrendszerre is. Szeszes italok fogyasztásakor etanol mérgezés alakul ki, mely eleinte igen kellemes érzéssel tölthet el: nyugodttá, ellazulttá vagy egészen lelkessé tehet, és felpörgeti a bulit. Fokozottabb alkoholfogyasztáskor már homályosul a látás, lassul a reakcióidő, elmosódnak a részletek, bizonytalanná és koordinálatlanná válhatnak mozdulataid, és gátlásaid is feloldódnak. Ilyenkor a beszéd gyakran zavarossá válik, a „józan” gondolkodás pedig egyre nehezebben megy. Ha a vérben tovább növekszik az alkohol koncentrációja, csuklás, szédülés, zavartság, levertség, memóriakiesés, hányás, kábultság következhet, amely akár egészen rossz végkifejlethez is vezetheti a kellemesnek induló estét.
Az alkohol rövid távú hatásait illetően ma már sok minden tisztázott. Az etanol a gyomorból a véráramba jutva az agy idegsejtjeire is hatást gyakorol. A véralkoholszint nagyjából kiszámíthatóvá teszi az ilyenkor bekövetkező folyamatokat, melyek a részegséggel járnak. Ezeket a folyamatokat egyrészt maga az etanol okozza, másrészt pedig az anyagcserével hozhatóak összefüggésbe, amikor is először acetaldehid majd ennek oxidációja után ecetsav képződik. Ez az anyag halmozódik fel a vérben, miközben a máj megpróbálja lebontani az alkoholt. Alkoholmérgezéskor a vesék serkentik a vizeletürítést, mely akár kiszáradáshoz is vezethet, a máj pedig fokozott működésbe kezd annak érdekében, hogy méregtelenítse a vért, de eközben már nem tudja megfelelően szabályozni a vércukorszintet. A részegség hatására gyomrunk nyálkahártyája szintén irritálttá válik, ezért érezhetünk például hányingert is.
Az egyik legnagyobb probléma az átmulatott éjszakával az, hogy nem múlik el nyomtalanul. A test természetes élettani funkcióiban bekövetkező zavarok nem tűnnek el egy kis alvással, másnap is jelen lesznek, akár jóval azután is, hogy az alkoholt elfogyasztottuk. A másnapos fejfájás egyik konkrét oka az alkohol vízhajtó hatásában keresendő. Ezért történik az, hogy fokozott vizeletürítési ingert érzünk egy-két pohár ital után, és sokkal többet járunk ki a mosdóba, mintha csak megnyitnánk egy képzeletbeli csapot. Így fokozatosan dehidratálódik a szervezet, emellett pedig ürülnek az olyan fontos ásványi anyagok is a szervezetből, mint a magnézium, nátrium, kálium vagy a kalcium. Másnap reggel pedig, amikor arra ébredünk, hogy víz- és ásványianyag-raktárainak egy részét a szórakozóhely mosdójában ürítettük ki, testünk folyadékért kiált. Ekkor szervezetünk agyunktól „lopja el” a szükséges vizet, mely a jellegzetes másnapos fejfájást okozza, hiszen az agyi membránok megfeszülnek, mely lüktető kínokat okoz.
Ilyenkor jön el az a szörnyű érzésünk, hogy a másnaposságtól mozdulni sem bírunk. A legtöbben fejfájásra, rossz közérzetre, hányingerre, hányásra, hasmenésre, étvágytalanságra, fáradtságra, fokozott fény- és zajérzékenységre panaszkodnak a macskajaj során, és számtalan „házi praktika” létezik ezen tünetek enyhítésére is, melyek inkább kevesebb, mint több sikerrel válnak be.
Ha szeretnél megszabadulni a kínzó fejfájástól, és szeretnéd, ha elmúlna ez a kellemetlen tünet, a folyadékpótlás mellett válaszd az Algoflex Forte Dolo-t, mely vény nélkül kapható maximális hatóanyag-tartalmával igen hatékonyan csillapíthatja a fejfájást!
Ha úgy érzi, alkoholproblémákkal küzd, feltétlenül keressen szakértő segítséget!
SAHU.IBU.20.03.0163b (2020.04.14.)