tags on every page of your site.
-->
Sokakban felmerül a kérdés, hogy gyógyszer szedése mellett lehet-e alkoholt fogyasztani, és ha igen, mennyit. Mik lehetnek a mellékhatások és hogyan változik meg a gyógyszer hatékonysága az alkohol hatására? Többek között ezekre keressük a választ, miközben az ibuprofén és az alkohol hatását is megvizsgáljuk.
Dr. Zacher Gábor toxikológus szerint annak, aki gyógyszert szed, érdemes kerülnie az alkoholt, még kis mennyiségben is. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek hatását felerősíti az alkohol, mint az altatók vagy az allergiára, epilepsziára szedett gyógyszerek. Ilyenkor a beteg kiszámíthatatlanná válhat és akár klinikai tüneteket is produkálhat. Máskor pedig a gyógyszer mellékhatásait (álmosság, fáradtság) fokozza a szervezetbe kerülő alkohol mennyisége. Olyan is előfordulhat (mint például egyes antibiotikumok esetében), hogy a gyógyszer az alkohol lebontásában szerepet játszó enzimet blokkolja, így az alkohol nem tud a szervezetből normális módon kiürülni. A beteg ilyenkor erős fejfájást, szédülést, másnaposságot érezhet1.
Az alkohol azonban fel is erősítheti egy enzim működését, ami csökkentheti a gyógyszer hatékonyságát. A gyógyszerek lebomlásában és felszívódásában kulcsfontosságú szerepet játszik egy bizonyos citokróm-P-450 enzimcsalád. Ez a több száz enzimből álló csoport az etil-alkohol lebontásában is részt vesz, ami enzimindukciót válthat ki. Ez azt jelenti, hogy az alkohol indukálja, vagyis „megnöveli a teljesítményét” azoknak az enzimeknek, amelyek a gyógyszer lebontásáért felelnek. Így ugyanannyi hatóanyag rövidebb idő alatt bomlik le és szívódik fel, mint amennyi a terápia hatékonyságához szükséges volna, tehát a gyógyszer hatása nem érvényesül megfelelően2.
A gyógyszerek és az alkohol kölcsönhatásaként számos kellemetlen tünet is felléphet (hányinger és hányás, fejfájás, álmosság, szédülés, ájulás, vérnyomásváltozások, rendellenes viselkedés, a koordináció elvesztése), éppen ezért fontos, hogy mindig konzultáljunk az orvossal, gyógyszerésszel és alaposan olvassuk el a gyógyszer szedésére vonatkozó betegtájékoztatót. Fontos észben tartani azt is, hogy az alkohol és a gyógyszerek keverése szintén növelheti a szövődmények kockázatát, mint például: májkárosodás, szívproblémák, belső vérzés, a légzésfunkció romlása, depresszió3.
Az alkohol és az ibuprofén egyaránt irritálhatja a gyomor és a belek falát. A kettő keverése olyan mellékhatásokat okozhat, amelyek súlyossága az enyhe és a súlyos között változik, attól függően, hogy az ember mennyi alkoholt fogyaszt. Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NHS) szerint általában biztonságos a fájdalomcsillapítók, köztük az ibuprofén használata kis mennyiségű alkohol fogyasztása esetén. Azonban az emberek különböző súlyosságú mellékhatásokat tapasztalhatnak, ha rendszeresen szedik az ibuprofént, és a mérsékeltnél több alkoholt fogyasztanak4.
Ez a mennyiség férfiaknál lehet egy kicsivel több, mint nőknél, de nem több mint körülbelül napi 2 dl bor vagy 5 dl sör5. Érdemes a gyógyszer bevételét és az alkohol fogyasztását minél távolabbra tenni egymástól, de legjobb, ha a gyógyszer szedésének teljes ideje alatt mellzünk minden alkoholt.
Forrás:
MAT-HU-2100182 (2021.02.19.)