tags on every page of your site.
-->
Becslések szerint világszerte az emberek 40%-nak tenziós típusú fejfájása van (TTH)1. A vény nélkül kapható gyógyszereket a fejfájásban szenvedők több mint 80%-a széles körben használja2. Kiválasztásuknak fő okai elsősorban a széles körű elérhetőség, azaz, hogy nem kell orvoshoz menni receptfelírásra. Habár a vényköteles gyógyszerek hatóanyagtartalma nagyobb lehet, ez a mellékhatások körét is szélesítheti. Vénykötelessé általában akkor válik egy gyógyszer, ha az alkalmazása orvosi kontrolt igényel vagy az alkalmazás módja (pl. injekciós), esetleg a betegség jellege indokolja3. A gyakori, legtöbbször akut, pár napos fájdalmak esetében – mint a fejfájás, fogfájás, menstruációs fájdalmak, ízületi fájdalmak, megfázás és influenza okozta fájdalmak – legtöbbször elég a beteg öndiagnózisa és gyakorlata. Az orvosi vagy gyógyszerészi konzultáció, valamint a betegtájékoztató együttesen fedik le a megfelelő tájékoztatást, így csökkenthető a veszélye annak, hogy a beteg a gyógyszert helytelenül alkalmazza.
Nem véletlen tehát, hogy a fájdalomcsillapítók többsége nem receptköteles, hiszen nem életszerű, hogy a „mindennapos” akut fájdalmak miatt orvoshoz szaladgáljunk. Ugyanakkor az ismerős, visszatérő fájdalmakra minden beteg a lehető leghatékonyabb megoldást keresi, ezért a gyógyszergyártók is igyekeznek specifikus megoldásokat találni*.
Az innovációkutatás révén folyamatosan zajlanak termékfejlesztések. Elég csak arra gondolnunk, hogy hány és hány féle formában kaphatóak a különféle gyógyszerek, amelyek mind könnyebb bevétellel, felszívódással segítik a betegeket: szuszpenzió, filmtabletta, kemény és lágyzselatin kapszula, vízben vagy szájban oldódó por. Ugyanakkor megjelentek a kombinációs gyógyszerek is a piacon, amelyeknél egy stimuláns vegyület hozzáadásával a hatóanyag hatásfokát növelhetjük.
Ilyen az Algoflex Duo, amely Magyarországon egyedülálló hatóanyagkombinációval rendelkezik a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók között. A gyógyszer 400 mg ibuprofén mellett 100 mg koffeint is tartalmaz, amely arra szolgál, hogy a fájdalomcsillapító hatását fokozza, vagyis az ibuprofén és a koffein együtt még erősebb és gyorsabb fájdalomcsillapítást nyújt, mint az ibuprofén önmagában**.
A koffein kezdeti stimuláló hatással van a vérnyomásra, a pulzusszámra, serkentőleg hat a központi idegrendszerre, javítja az egyes szervek vérellátottságát, tágítja a légutakat, és serkenti a vizelet-elválasztást4. De más területeken is előszeretettel használják előnyös tulajdonságait.
Itt az ideje, hogy egy kicsit más szemmel nézzünk a koffeinre.
*Amennyiben a panaszok nem csökkennek, vagy súlyosbodnak feltétlenül forduljon kezelőorvosához!
**400 mg monokomponensű ibuprofénhez képest
1 Stovner L et al (2007) The global burden of headache: a documentation of headache prevalence and disability worldwide. Cephalalgia 27(3):193–210
2 Rasmussen BK (2001) Epidemiology of headache. Cephalalgia 21(7):774–777
3 https://www.magyosz.org/hu/oldal/miert-venykotelesek-egyes-gyogyszerek
4 Lipton RB, Diener H-C, Robbins MS, Garas SY, Patel K. Caffeine in the management of patientswith headache. J Headache Pain. 2017;18(1):107.
MAT-HU-2001278 (2021.01.27.)