Most jelenleg így látszik az összes cikk, de itt lehet akkor szétbontani ami ebben a kategóriában jelenjen meg, ez statikus oldalt ide azt teszünk bele amit szeretnénk itt megjeleníteni cikket.
A fejfájásnak számtalan oka lehet, ráadásul több típusa is van (pl. migrén, cluster, tenziós). Ha gyakran szenvedsz fejfájástól, mindenképp fordulj orvoshoz, hogy fény derüljön az okára! Viszont abban a pillanatban, amikor rád tör a fájdalom, általában csak egyetlen dolog lebeg a szemed előtt: hogy minél előbb elmúljon. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány jól bevált trükköt, melyekkel gyorsan elmulaszthatod a kínzó fejfájást..
A negyvenhez közeledve vagy azon túl egyre gyakrabban jelentkezik a makacs hát- és derékfájás, sajognak az ízületeink. Évről évre idősebbek leszünk, ez sajnos tagadhatatlan, de ennek nem kell feltétlen hatással lennie a mindennapokra.
Régóta tudjuk, hogy az időjárás hatással van az emberi szervezet működésére. Az idősebbek gyakran mondogatják: „fáj minden porcikám”. De mi okozhatja a fájdalmakat? A frontok olyan légköri képződmények, amely hideg és meleg légtömegek határán alakulnak ki. A környezetünk változásai szervezetünket alkalmazkodási mechanizmusok beindítására kényszerítik.
Képzelje el, hogy hirtelen megfájdul a feje, és Ön nem tesz semmit, csak vár, hogy magától elmúljon a kínzó érzés. Nem szeretne gyógyszert bevenni, és amúgy is: Ön biztosan erősebb a fájdalomnál, egy kis fejfájás pedig még senkinek sem ártott meg igazán!
Egyes kutatások szerint a stresszes életmód a fejfájás egyik legjellemzőbb ”társbetegsége”. A gyakori fejfájással küzdők nem csak magas stresszről, de szorongásról, depresszióról, alvásproblémákról is beszámolnak – habár nem bizonyított, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb, azaz: egyik tünet a másikból fakad-e, és ha igen, melyik indukálja a másikat.
A hát- és derékfájás az ülőmunkát végzők munkaköri leírásának része lehetne. Napjainkban rengeteg időt töltünk a számítógép előtt görnyedve: egész nap a munkahelyen, majd otthon, akár kikapcsolódásként is. Ennek azonban számtalan mellékhatása van, mely akár komoly fájdalommal is együtt jár – ilyen a hát- és derékfájás is, mely az egyik leggyakoribb munkához köthető egészségügyi probléma a 45 év alattiak körében.
Viszlát mindennapi rutin, helló vakáció, üdv szabadság! Itt a nyár, forró nappalok és kellemesen hűsítő éjszakák, végre eljön a nagy nyaralások és fesztiválok ideje is. A szabadtéri programok szinte mindenkit feldobnak, segítenek kiszakadni a szürke hétköznapokból, és elfeledhetjük kicsit mindennapi gondjainkat, hiszen ilyenkor – ha csak egy rövid időre is – végre a felszabadult kikapcsolódásra koncentrálhatunk.
Az INSPIRA RESEARCH KFT. a SANOFI- AVENTIS Zrt. megbízásából 2018. májusában végzett egy OTC Brand monitor kutatást a fejfájással küzdők körében Magyarországon.
Összesen 300 főt (hibahatár:+/-6%) kérdeztek meg, akik az elmúlt 6 hónapban fejfájásban szenvedtek. A kutatás módszertana kvantitatív kutatás, CAPI (számítógéppel támogatott személyes interjú) adatfelvétellel, a célcsoportra nem, korcsoport és regionális eloszlás szerint reprezentatív mintán.
Vajon miért érzünk bizonyos fájdalmakat elviselhetetlenebbnek?
A fejfájás igen gyakori panasz – egy világszintű felmérés alapján a nők 36%-a, míg a férfiak 19%-a szenved visszatérő fejfájásban. Előfordul, hogy más betegségek tüneteként merül fel ez a panasz, de különösebb kiváltó ok nélkül, elsődleges, vagyis primer fájdalomként is gyakran jellemző lehet.
Az időjárás emberi egészségre gyakorolt hatása jól ismert tény, mára már külön tudományterület foglalkozik ennek kutatásával, melyet bioklimatológiának nevezünk. A bioklimatológia tudományához kapcsolódóan a szakmai ismeretanyag csak az utóbbi pár évben gyűlt össze, hiszen korábban csak népszokásokra, hagyományokra alapoztuk ez irányú tudásunkat – tapasztalatainkra, megfigyeléseinkre hagyatkozva.
Iskolakezdés a köbön!
Aki egy kicsit is emlékszik a gyerekkorára, annak az őszről biztosan nem csak a levélhullás jut eszébe. Ott van mindannyiunk emlékezetében az az édeskés-szomorkás érzés, ami az iskolakezdéssel jár: újra beülni a padba napról napra, füzetek, tollak, régi barátok és újak, számonkérések és megfelelési kényszer.
Ha egyenetlen, göröngyös talajon járunk vagy futunk, tipikusan a rándulás és húzódás hétköznapi veszélyeinek vagyunk kitéve – hiszen amikor véletlenül lábunk külső oldalára helyezzük testsúlyunkat, az egész testtömegünk bokánk külső szalagját nyomja. Így máris kész a baj, és valószínűleg csak a mihamarabbi fájdalomcsillapításra leszünk képesek gondolni.
Ha szülőként már attól is előre kirázza a hideg, hogy beköszönt az ősz, és újra készülnie kell a korai sötétedésre és hidegre, inkább ne is gondoljon arra, mekkora stresszforrás lesz az egész család számára, ha gyermekének iskolapadba kell ülnie szeptemberben. Sokaknál túl nagy a nyomás ebben az időszakban: a csemetének például egyedül kell megküzdenie az első napok nehézségeivel, a teljesítménykényszerrel, az őt körülvevő elfogadó vagy kevésbé elfogadó közösséggel, a felelősség érzésével.
Izom és ízületi fájdalmak: van megoldás…
Nyár van, végre tobzódhatunk a jó idő adta lehetőségekben: mehetünk túrázni, nyaralni, kirándulni, csinálhatunk közös programokat a családdal, barátokkal, sportolhatunk, tölthetjük aktívan a mindennapokat, hiszen végre megtehetjük. Hacsak…
Miért kínoz a macskajaj, és mit tehetsz ellene
Nagy buli volt tegnap, átmulatott éjszaka, majd egy kis alvás, és hipp-hopp: a reggel máris kegyetlenül rád köszönt. Tompa fájdalommal ébredsz, de a kínok erősödnek, és te megfogadod: „Soha többé nem iszom egy kortyot sem!”. A fejfájás már-már elviselhetetlen, lüktet, nyom és teljesen eltompít… de mégis miért kell ennek így lennie?
Nehéz megtalálni az egyensúlyt a teendők tengerében? Nem bírja már cérnával, és közben csak egyre jobban fáj, hasogat a feje? Nem tudja, mit tegyen, hiszen begyűrűzik a fájdalom? Közben arra sincs ideje vagy ereje, hogy ha csak egy pillanatra is, de magával foglalkozzon?
A fogfájás az egyik legnehezebben körülírható fájdalom mind közül, és szinte mindenki retteg tőle, aki valaha tapasztalta. Ráadásul a fogorvostól is sokan tartanak, hiszen ahhoz, hogy a fogak meggyógyuljanak, gyakran újabb fájdalmakat kell kibírniuk a pácienseknek. De mi is pontosan a fogfájás, és mit tehetünk ellene, hogy enyhüljenek a problémák? Következő cikkünk segítséget nyújt a válaszok megtalálásában.
Amikor fáj a fejünk, nehezen telnek a percek. Ólomként nehezedik ránk a sajgó érzés, és alig várjuk, hogy a gyötrelmek megszűnjenek. Az azonban korántsem mindegy, hogy mik a kiváltó okok, komoly problémáról van-e szó, szükséges-e orvoshoz fordulunk panaszainkkal, vagy pedig elég, ha a már jól bevált és megszokott, otthoni fájdalomcsillapító módszereket alkalmazzuk.
A leggyakoribb tünetek egyike az orvoshoz forduló betegek körében a fejfájás, melyet a népesség 90%-a legalább egyszer megtapasztal élete során1. Így szinte mindenki ismeri, hogy pontosan miről is van szó, ha ezt a problémát emlegetjük. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy a fejfájás igen sokféle lehet, mind kiváltó okait, mind pedig megjelenési formáit vizsgálva.
A gyerekkori fejfájás gyakori probléma, de ha a legkisebbek egészségéről van szó, a tünetek rögtön ijesztővé válhatnak. A szülők gyakran annyira féltik gyermekeik egészségét, hogy egy apró panaszt is valamilyen súlyosabb betegség előjelének tekintenek annak ellenére, hogy a legtöbb fejfájás hátterében nem szerepel komoly betegség, ahogy azt az alábbi számok is bizonyítják a fejfájási gyakoriságokról.
Hazánkban, becslések szerint, körülbelül egymillió ember szenved migréntől, ennél is több azok száma, akiket a visszatérő fejfájás egyéb formái kínoznak.
Szinte minden embert érint a fejfájás kérdése, ezért fontos, hogy különbséget tudjunk tenni a „sima” fejfájás és a migrén között. Mindkettő rendkívül kellemetlen és improduktív, csillapításuk viszont lehetséges, és javasolt is.
A sokak által használ „reuma” kifejezés tulajdonképpen egy összefoglaló név, mely az ízületi megbetegedések több fajtáját foglalja magában. Ebbe a kategóriába tartoznak az ízületi fájdalmak, valamint a csontok, inak fájdalma is.